Premier Lig'de yer alan en popüler stadyumları sizler için listeledik.

İngiltere Premier Lig Stadyumları

Premier Lig’de stadyumlarda karşılaşma oynanması belli kriterleri karşılaması gerekiyor. Her Premier Lig sahasında ortalama 36.695 kişinin katıldığı 2013-2014 sezonunda rekor ortalama katılım gerçekleşti. Açıkça görülüyor ki, Premier Lig’in sürekli değişen doğası, bir takımın bir sezon boyunca patlama yapması gibi durumlar ligin kalitesini daha da arttırıyor. Sonuç olarak, Premier League takımlarının kullandığı bazı ikonik stadyumlara kısa bir bakış için makalemizi okumaya devam edin.

Anfield

Anfield’in tüm Premier Lig futbol sahalarının en etkileyici geçmişine sahip olduğuna dair bir iddia var. Nedeni ise oldukça basit. ilk açıldığında Everton Futbol Kulübü’nün eviydi, ancak mülk sahibi ile artan kira anlaşmazlığı yaşadıklarında John Houlding, Stanley Park’ın karşısına kendi stadyumlarını kurdular. Bu Houlding’in kendi futbol kulübünü başlatmasına neden oldu.

İki takım o zamandan beri şiddetli rakiplerdi. 2016 sezonu öncesinde yeniden geliştirilen ve şimdi yaklaşık 20.500 destekçiye ev sahipliği yapabilecek olan Ana Stand tarafından sahiplenebileceği destekçi sayısı bakımından Anfield 54.074 kişiyi ağırlayabiliyor.

 • Açılış : 1884
 • Kapasite : 54.074

Emirates

Arsenal’in eski stadyumu neredeyse Anfield kadar eskiydi, ancak 2006’da Kuzey Londra’nın başka bir yerindeki Emirates Stadyumu’na gitmek için ayrıldılar. Etkileyici, inşa edilmesi yaklaşık 390 milyon £ değerinde bir arena. Kulüp, Islington Konseyi’nden sonra 1990’ların sonundan bu yana Highbury’den taşınmayı planlıyordu ve bu alanı daha fazla genişletmeleri için planlama izni alamadılar. Amaç, Topçular’ın tarihini ve mirasını mekanda yeniden canlandırmaktı.

Bazı taraftarlar, Emirates’e taşınmanın klübü bir süre geri tuttuğuna inanıyor. Emirates havayolunun adlandırma hakları şeklinde sponsorluk kazanmalarına rağmen, paranın iyi bir kısmı oyuncu satışlarından ve sınırlı oyuncu alımlarından geldi.

 • Açılış : 2006
 • Kapasite : 60.260

Etihad

Manchester City Stadyumu olarak adlandırılmış, ancak aynı adı taşıyan havayolu ile Manchester City arasındaki sponsorluk anlaşması nedeniyle Etihad Stadyumu adını vermiştir. Karşılaşmalar bittikten sonra, atletizm pistinin kaldırılması, zemin seviyesinin düşürülmesini içeren ve böylece ekstra bir set bölümünün kurulabilmesini içeren bir stadyuma dönüştürme süreci başladı. City, dönüşüm sürecine 40 milyon pound harcandıktan sonra 2003-2004 sezonu boyunca stadyuma taşındı.

Manchester Belediye Meclisine ait olan, 2010 yılında kulübün 1 milyar sterline kadar onu iyileştirmek için harcamasını sağlayacak bir anlaşma imzalandı. Stadyuma, 2008 UEFA Kupası finali, 2015 Rugby Dünya Kupası maçları verildi.

 • Açılış : 2003 (bir futbol stadyumu olarak)
 • Kapasite : 55,097

Old Trafford

Manchester United, 1910’da kapılarını açtığından beri Old Trafford’un zeminlerinde, her ne kadar taraftarlar, takımlarının açılış maçında Liverpool’da 4-3 mağlup olduklarını görmekten çok memnun olmasalarda. Stadyum 1911 ve 1915 de dahil olmak üzere, ilk yıllarında FA Kupası finaline ev sahipliği yaptı. Ordu tarafından depo olarak kullanılması için talep edilen İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça hasar gördü. Onarımlar 1951’de tamamlanmış ve 1959’da Stretford End’e bir çatı eklenmiştir.

Futbol kulübü 1990’larda yeniden canlanmaya başladığında, Manchester United tesis genelinde iyileştirmeler yaptı. Bu, North Stand’ın yıkılması ve yeniden inşasını da içeriyordu. Bunun amacı, İngiltere’nin 1996’da Avrupa Şampiyonalarına ev sahipliği yaptığı sırada stadyumun hem çeyrek final hem de yarı finalde ağırlanmaya hazır olmasıydı. Stadyumun en son genişlemesi gerçekleşti. 2000’li yılların ortalarında, toplam kapasitesinin 70.000’den fazla olduğunu görerek, onu yalnızca İngiltere’deki değil, aynı zamanda Birleşik Krallık’taki en büyük futbol sahası haline getirdi.

 • Açılış : 1910
 • Kapasite : 74.994

Goodison Park

Kentin büyüklüğü göz önüne alındığında, Liverpool’un bu listede olmayı hak eden iki stadyuma sahip olması sessiz bir şekilde dikkat çekiyor. Goodison Park, Anfield kadar eski olmayabilir. Dünya Kupası yarı finaline ev sahipliği yapan İngiltere’deki tek kulüp alanıdır.

Everton 1892’de Anfield’den ayrıldığında ilk kez kapılarını açan stadyum, yıllar boyunca birkaç değişiklik geçirdi. Goodison’un ne kadar süre yerinde kalacağı tartışmaya açık bir konu. 2016 yılında kulübün Bramley-Moore Dock’taki yeni bir bölgeye taşınacağı doğrulandı, ancak bu alanda henüz bir hareket olmadı.

 • Açılış : 1892
 • Kapasite : 39,572

Stamford Bridge

Kulübün, 2000’li yılların ortalarında Roman Abramoviç’in devralmasından bu yana personelini geliştirmek için yüz milyonlarca pound harcamasına rağmen, Stamford Bridge, 1877’de açılan stadyumdan çokta farklı değil. Tesislerde modern düzenlemeler yapıldı. FA Cup finalleri ve Charity Shield maçlarının yanı sıra Stamford Bridge, Amerikan futbolu ve rugby gibi sayısız spor dalında da oyunlara ev sahipliği yaptı.

Chelsea’nin yıllarca Stamford Bridge’den ayrılması için planlar yapıldı, ancak hepsi çeşitli nedenlerle rafa kaldırıldı. Bunun yerine, kulüp 2023-2024 kampanyasına göre zemini yaklaşık 63.000 sandalyeye çıkarmayı planlıyor.

 • Açılış : 1877
 • Kapasite : 41,631

Tottenham Hotspur Stadyumu

Listemizdeki en modern stadyum olan Tottenham Hotspur Stadyumu, kulübün eski zemini White Hart Lane’e inşa edildi. Yeni zemin inşa edilirken, inşaat gecikmeleri nedeniyle açılışlar sürekli ertelendi, inşa edilmesi yaklaşık 1 milyar £ tutarındadır.

Tottenham, 2015 yılında stadyumun Amerikan spor ligiyle bir anlaşma yaparak yılda en az iki NFL maçına ev sahipliği yapmak için kullanılacağını doğruladı. Kulüp, 2029 yılına kadar sürecek olan NFL ile 10 yıllık bir anlaşma imzaladı.

 • Açılış: 2019
 • Kapasite : 62,062

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir